Apart Kimlik Bildirimi

22. Kasım 2016 tarihinde yayınlanan KHK ile günlük kiralık evler için apart kimlik bildirimi mecburi hale geldi. Kimlik bildirimi yapmayan işletmelere birincide 10.300 TL para cezası, 2.de ise mühürleme ve hapis cezası gibi yaptırımlar uygulanacaktır. Bu işletmelerin apart kimlik bildirimi sistemine dahil olabilmeleri yani emniyetin giykimbil sistemi şifresini almaları için bir takım prosedürleri yerine getirmeleri yerine gerekiyor.

Apart Kimlik Bildirimi Mevzuatı

Günlük kiralık ev işi yapan şahıs ve firmaların işlerine devam edebilmesi için GİYKİMBİL sistemine dahil olmaları gerekmektedir. Şifre başvurusunda bulunan kişinin öncelikle konaklama işi yapacağı daire her hangi bir site içerisinde ise, site yönetiminden site içerisinde konaklama yapabileceğine dair muvafakatname alması gerekmektedir. Yönetimden almış olduğu muvafakatnamenin ardından daire kiralık ise daire sahibinden noter tasdikli kontrat yapması gerekiyor. Kontratın bir maddesinde 3. şahıslara kiraya verebilir ve günlük konaklama yapabilir maddesi mutlaka bulunmalıdır. Daire kendisine ait ise bu işleme gerek yoktur. Daha sonra maliyeye başvurup vergi açılışı yapmalı ve noterden alacağı imza sürküsü ile emniyete başvurmalıdır. Bu şartları yerine getiren her işletme apart kimlik bildirimi mevzuatına uygun olup emniyetten şifre alabilmektedir.

Sektörde karşılaşılan bir çok suistimali ve kaçak vergiyi engelleyecek olan bu yasa ile günlük kiralık ev işi yasal hale geliyor. Ayrıca bulunduğunuz sitede kat maliklerinin bilgisi dışında da konaklama işi yapılmasının önüne geçilmiş oluyor. GİYKİMBİL sistemine düşen kayıtlar maliye ile eşleştirilerek vergi kaçırılması kesinlikle önlenmektedir. Yaşadığınız apartmanda sizin bilginiz dışında günlük kiralık ev işi yapıldığını düşünüyor iseniz 155 aramanız yeterli olacaktır.

Şartlarına yerine getirebilen her şahıs ve işletme kısa süreli ev apart kiralama işini yapabilir.

Toplam 0 değerlendirme üzerinden alınan ortalama puan 0/5
Yorum Yapın

5 4 3 2 1

Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için "Yorum Yapın" butonuna tıklayın.